Posjet Vukovaru
Vukovar smo posjetili krajem siječnja 2020. godine. Simbol je hrvatskoga otpora srpskoj agresiji u Domovinskom ratu.
Vukovar je bio izlagan granatiranjima, kojima su razrušene ili oštećene gotovo sve vukovarske građevine. Nisu pošteđeni ni vjerski, kulturni i povijesni spomenici, čak ni bolnica. Domovinski rat bio je legitiman, obrambeni i oslobadilački. Hrvatska je vojska tijekom Domovinskog rata izrasla u djelotvornu modernu vojsku, spremnu i osposobljenu za poduzimanje akcija za oslobođenje okupiranog teritorija. Prvog dana boravka slušali smo prezentacije o Domovinskom ratu (1991.-1995.) i bitki za Vukovar koja je trajala od 25. kolovoza do 18. listopada 1991. godine. Isti dan smo posjetili muzej Vučedolske kulture.
Vučedolska golubica je najpoznatija keramička posuda s arheoloških iskopina na Vučedolu. Drugog dana smo posjetili Vukovarsku bolnicu, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskig rata i masovnu grobnicu na Ovčari. Do 2008. godine iz 130 masovnih grobnica u Hrvatskoj ekshumirano je oko 3500 žrtava zločina, koje su počinile srpske postrojbe. Šetali smo ulicama grada Vukovara koje su većinom bile obnovljene, ali još uvijek postoje i oni dijelovi koji nas vraćaju u prošlost. Posjetili smo u Spomen domu hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti i dvorac Eltz. Dvorac Eltz je prva građevina u Vukovaru bombardirana iz zraka.
Završetkom Domovinskog rata Republika Hrvatska se suočila s nizom izazova kao što su obnova države, povratak izbjeglica i prognanika, promicanje demokratskih načela itd. Jedan od najvećih poslijeratnih problema Republike Hrvatske su milijuni mina postavljeni na bivšim ratnim područjima koje još uvijek prijete životima mnogih hrvatskih građana. U našem posjetu gradu Vukovaru, približeni su nam događaji Domovinskog rata ostavivši jasan trag koji nikada neće izblijediti. Ponosni smo na Vukovar - grad heroj i grad heroja.