Dan sjećanja na Vukovar, Škabrnju i sve žrtve Domovinskog rata
18. studenoga obilježavamo Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje i Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata.
Bitka za Vukovar je trajala 87 dana, a u napadu na nj je sudjelovala JNA sa svojim snagama i srpske paravojne postrojbe. Iako je Vukovar pao, iako je u njegovoj obrani poginulo mnogo branitelja i civila, a preživjeli su kasnije odvedeni u logore i veliki dio je pogubljen, civilno stanovništvo protjerano, za agresorsku stranu je to bila Pirova pobjeda jer je hrabra i dugotrajna obrana grada onemogućila spajanje agresorskih postrojbi s Banjolučkim korpusom i tako onemogućila i okupaciju cijele Slavonije. Tako je zaustavljen glavni napad na Hrvatsku.
Zbog ovih činjenica, Vukovar je proglašen gradom herojem.
Stradanje malog sela Škabrnje i njezinih stanovnika u Domovinskom ratu jednako je stravično kao i stradanje grada Vukovara. Selo je bilo napadnuto sa svih strana tenkovima i zločinačkim odredima, a u napad su se uključili i vojni helikopteri.
Vijesti o tragičnim događajima 18. i 19. studenoga u Škabrnji potvrđene su tek nakon što su pušteni zatočeni civili došli na hrvatsku stranu. Potresna svjedočenja preživjelih izazvala su kod domaće i svjetske javnosti zgražanje i osudu srbočetničkih zločina. Kroz kakve su muke prošle žrtve, svjedoče izvješća o ozljedama s Patološkog odjela zadarskog Medicinskog centra.
Danas se s velikim pijetetom prisjećamo i odajemo poštovanje svim poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima i civilima iz Domovinskog rata i žrtvi Vukovara i Škabrnje, svima koji su dali svoj doprinos za uspostavu i očuvanje Republike Hrvatske.