Izbjeglička kriza
Uvod
Što je dovelo do recentne izbjegličke krize? Kako ju ublažiti? Treba li primiti izbjeglice i ko je za nju kriv? To su pitanja na koja nitko zapravo ne može dati odgovor. Izbjegličlka kriza je jedna od naj kompliciranijih problema koji stoje ispred nas u budućim godinama i za nju nema pravog riješenja. Kocka je baćena, kako je rekao Julije Cezar. Ali tko je u ovom slućaju bacač kocke? Može li se bacanje kocke svesti na jednu instituciju ili je krivica podijeljena između različitih sudionika? Ako tražite ljevo liberalni moralistički vapaj o "Solidarnosti sa izbjeglicama" ili, u još gorem slučaju, eurocentrizam političke desnice o "Prezerviranju zapadne kulture", došli ste na krivo mjesto.
Može li se kriza ublažiti?
Moj odgovor je jednostavan, ne znam. Kriza bi se mogla ublažiti na nekoliko načina, jedan od tih je obustava imigracije, kao što su to učinile balkanske države, a na koncu i Hrvatska. To je jedno od rješenja, ali ono vodi do niza drugih problema. Manjak jeftine radne snage, akceleracija humanitarne krize na Bliskom istoku itd. Druga opcija je da Golfske države poput Katara i Saudijske Arabije prime dio izbjeglica, to one naravno ne čine, iako njihove propagandne emisije na Al Jazeeri u beskraj pričaju o tome kako su izbjeglice sve divni ljudi. Izgleda da nam jedina opcija da zapadne države prime izbjeglice, što evidentno i nepobitno dovodi do teških problema. Moj prijedlog je bolje organizirana izbjeglička politika, koja se zasniva na ekonomskim mogućnostima i potrebama europske zemlje.
Moguće pogoršanje situacije
Iako je situacija izbjegličke krize već dovoljno loša, trebate samo čekati i gledati kako globalno zatopljenje akcelerira tu krizu. Većina Afrike i Bliskog istoka će postati nenaseljivo. Nažalost, krećemo se u potpuno krivom smjeru.
Ivori: