Medijska pismenost i sigurnost na internetu
Dragi učenici i roditelji,
u suvremenom društvu (i u neobičnom vremenu kojem se nalazimo) sve više se koristimo digitalnim alatima i internetom, kako u našem školskom i poslovnom životu, tako i u slobodno vrijeme. Internet nam otvara nebrojene mogućnosti u komunikaciji, učenju i zabavi. Kao i svaka druga tehnologija, korištenje internetom zahtijeva određenu razinu znanja i vještina kako bismo postigli ono što želimo i kako bismo izbjegli opasnosti koje postoje: širenje dezinformacija, cyberbullying, krađu osobnih podataka, lažno predstavljanje, konzumiranje djeci neprimjerenog sadržaja i slično.
Agencija za elektroničke medije i UNICEF su pokrenuli internet portal u svrhu podizanja medijske pismenosti u Hrvatskoj https://www.medijskapismenost.hr/. Ovdje možete pronaći mnoštvo kvalitetnih članaka s informacijama kako se zaštiti na internetu. U člancima možete pronaći odgovore na važna pitanja o sigurnosti na internetu poput: što je cyberbullying, kako pomoći žrtvi elektroničkog nasilja, dopisivanje s nepoznatom osobom na internetu, lažni profili, rizici dijeljenja nasilnog i seksualnog sadržaja, grupe mržnje na internetu te mnoge druge teme.
U našoj školi putem predavanja i radionica nastojimo osvijestiti naše učenike o prednostima i opasnostima interneta i digitalnih medija. Možete nam se s povjerenjem obratiti ako imate pitanja ili problem koji ne možete sami riješiti.
Ako biste htjeli ostati anonimni, pomoć možete potražiti u Utočištu Hrabrih Online putem ovog linka: https://uho.dkmk.hr/. Na ovoj web stranici možete anonimno poslati poruku i zatražiti pomoć i savjet od stručnjaka udruge Hrabri Telefon.
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) povodom jučerašnjeg Dana sigurnijeg interneta pripremila video o zaštiti djece od neprimjerenog sadržaja i ponašanja interneta. Na njihovom web stranicama je pripremljen i kalkulator privatnosti gdje se učenici i roditelji mogu informirati o problemima sigurnosti i privatnosti na internetu. Također, HAKOM je pripremio i brošuru na temu "Kako se zaštiti u svijetu interneta i mobilnih telefona".
Želimo vam sretno i sigurno surfanje internetom!
Štafetne igre
Evo i priče iz kuta roditelja.
„Onda, što trebate ponijeti u subotu?" pitao je profesor Ključe na kraju sata „elementarne športske škole", zadnjeg prije subotnjeg natjecanja. „Sendvič!" povikalo je uglas nekoliko učenika. Profesor se nasmijao: „Sendvič?! A opremu? To ne trebate, ha?!"