Dani kruha 2022.
Iako je kruh jedna od najstarijih namirnica, njegovo pravo podrijetlo još je uvijek nepoznato. Stoga, u nastavku pročitajte malu povijest kruha i pogledajte fotografije s naše izložbe.
Utvrđeno je da je kruh pravljen već oko 12 000 godina pr. Kr. od vode i divljih žitarica (vjerojatno preteča današnje pšenice). Prvi su ga pripremali Egipćani i bio je tvrd jer je bio beskvasan; spravljao se od grubo mljevenog brašna, vode i soli. Najstariji nalaz kruha potječe iz jedne faraonske grobnice iz otprilike 2050. godine pr. Kr. Zatim su otkrili da ga omekšava kvasac pa je kruh postao mekši. Tada su ga počeli peći u svim oblicima i dodavati mu razno povrće, voće i med. Postali su toliki majstori da je kruh postao i sredstvo plaćanja.
Iz Egipta je umijeće pravljenja kruha prešlo u Grčku, a zatim i u stari Rim. Iz Rima potječe i poznata metafora „kruha i igara“ za metode kojima neka vlast osigurava naklonost naroda jer su u to vrijeme organizirali gladijatorske igre uz koje su dijelili besplatan kruh.
Ubrzo se kruh pripremao posvuda i obrok bez njega je postao gotovo nezamisliv.
Kroz povijest je vrijedilo pravilo: što tamniji kruh, to niži društveni položaj osobe koja ga jede. No, u novije doba su otkriveni nedostatci bijelog kruha i danas crni kruh jedu oni koji vode računa o prehrani.
Dani kruha su dani kada slavimo kruh i odajemo zahvalnost za plodove zemlje, a u našoj školi, osim što se blaguje, postavlja se i izložba na kojoj nije samo kruh, već i predmeti koji nas podsjećaju na starija vremena kada je kruh bio osnovna namirnica oko koje su se aranžirala različita jela za objed.
Završit ćemo jednom zanimljivom izrekom G. Dantona
„Nakon kruha, obrazovanje je prva potreba koju čovjek treba“