Kak' su naši stari peglali i šnitali rubače
Povodom 80. rođendana naše škole u 3.c razredu održana je radionica „Kak' su naši stari peglali i šnitali rubače“. Radionicu su održale preparatorice Etnografskog muzeja gospođe Ljiljana Vilus Japec i Jasminka Vujičić. Bili su tu razni komadi muške, ženske i dječje narodne nošnje iz Vrapča kao npr. : rubače, rupci, fertuni, gaće, lajbeki...
Učenici su čuli mnoge zanimljivosti. Posebno ih je oduševio sam postupak peglanja gdje platno treba prvo dobro namočiti, a zatim šnitati faldice udarajući kamenom. Tako našnitane rubače najčešće su se sušile iznad krušnih peći. Šnitanje se ponavljalo iza svakog pranja. Šnitati su se mogli samo odjevni predmeti od prirodnog materijala.
Vrhunac oduševljenja učenika bio je kada su sami probali to raditi. Ubrzo su naučili postupak te su dobili pohvale gospođa iz Etnografskog muzeja.
Radionicu smo završili komentarima učenika: „Kako je danas bilo zanimljivo!“ „Hoćemo li opet to raditi?“ „Kada dođem doma, izvući ću iz ormara bakinu nošnju i sam je našnitati.“ A to nam je i bio cilj. Upoznati učenike sa još jednim starinskim običajem iz našeg Vrapča i naučiti ga raditi.
Manje poznate riječi:
šnitati faldice-raditi oštre nabore na tkanini
rubača- košulja
gaće- hlače
lajbek- prsluk
fertun- pregača