eTwinning projekt - Putevima svestranih Hrvata
U hrvatskoj povijesti ističu se osebujne ličnosti izumitelja i znanstvenika i brojnih drugih svestranih Hrvata (umjetnika iz raznolikih područja) čiji su mnogobrojni izumi, a i njihova remek-djela, izmijenili čovječanstvo i bez kojih ne bi mogli zamisliti svakodnevni život.
Projekt Putevima svestranih Hrvata nastavak je eTwinning nacionalnog projekta Tragom svestranih Hrvata. Projekt se fokusira na razvoj kulturne baštine koje su ostavili znameniti, ne samo ST(R)EAM Hrvati, u svojim regijama i njihov utjecaj na suvremeno društvo. Nizom aktivnosti približit ćemo učenicima životne priče o svestranim Hrvatima i njihovim izumima i remek-djelima s ciljem poticanja motivacije i interesa i za znanost i njegovanje kreativne stvaralačke iskre.
(nastavi čitati opširnije)
Projekt će povezati brojne škole diljem Republike Hrvatske tako što će se učitelji i učenici povezati u zajednički rad i proučavati pojedinog znanstvenika i njegov rad. Aktivnosti će povezati učitelje jezičnih, društvenih i prirodnih predmeta.
U projektu osim naše škole sudjeluju: Tihana Kraml Kanaet, OŠ "Tin Ujević" ,Osijek , Tanja Paris , OŠ Vijenac,Osijek, Jasminka Vrban, OŠ "Tin Ujević", Osijek , Tajana Kradija , OŠ "Tin Ujević", Osijek , Danira Brkić , OŠ Vijenac, Osijek , Svjetlana Tojčić, OŠ "Lučac", Split i Adela Papić, OŠ "Lučac", Split.
U našoj školi učenice koje sudjeluju u projektu su: Ivona Bikić, Lucija Ivanišević, Lara Škorić i Lina Dujmović.
Nakon predstavljanja škola i dogovora s ostalim sudionicima u projektu, napravili smo plan aktivnosti po mjesecima.
Tako smo u rujnu, nakon kratkog predstavljanja odabranih svestranih znanstvenika (Korado Korlević, Toni Milun, Ivica Puljak, Iva Tolić, Zoran Vakula i drugih svestranih Hrvata), imali zadatak napraviti logo projekta.
Sve smo ih objedinili na zajedničku Padlet ploču nakon čega smo tijekom 10. mjeseca glasali za najbolji logo.
https://padlet.com/k_tihana/logo-projekta-putevima-svestranih-hrvata-rt38aauibll3rk2v
Kroz listopad su učenice proučavale i istraživale o otkriću DNA molekule da bismo 9.11. 2022. obilježili Svjetski dan izumitelja. Htjeli smo da ovaj dan ima poveznicu s našim aktivnostima u projektu pa smo se odlučile za jedno od najvažnijih otkrića 20. stoljeća. Učenice koje sudjeluju u ovom projektu su predstavile znanstvenike koji su otkrili DNA molekulu, objasnile građu DNA molekule tako da su svi zainteresirani učenici mogli uz vlastitu maštu izraditi vlastiti model molekule DNA. Radove smo izložili na Svjetski dan izumitelja. Kako nam je bilo i što smo naučili pogledajte u prezentaciji.
https://prezi.com/view/Ok2ddvVLAbvyYtx3iV3i/
Tijekom studenog i prosinca učenice su se bavile biografijom Ive Tolić te njezinim istraživačkim radom i otkrićima.
Svestrani rad naše poznate znanstvenice, kao i njezina putovanja po svijetu te rad u najvažnijim svjetskim istraživačkim laboratorijima, prikazali smo u digitalnom alatu Tripline. U kojim je istraživačkim institutima radila i što je sve tamo istraživala možete pogledati na poveznici
https://www.tripline.net/trip/PUTEVIMA_SVESTRANIH_HRVATA-IVA_TOLI%C4%86-7347255463051021B5FFE7772EC1BAD2
U siječnju i veljači, potaknuti otkrićima Ive Tolić o ulozi diobenog vretena pri diobi stanice, učenice su izradile jednostavan model mitoze s prikazom bitnih struktura u pojedinoj fazi mitoze. Nakon poslušanih videa i izrađenog modela bilo je jasnije odgovoriti na pitanja „Zašto je proces mitoze toliko bitan? Griješe li stanice i zašto?“
Učenice su se prvo trebale detaljnije upoznati s pojedinim fazama mitoze, upoznati konkretno s rezultatima istraživanja tima Grupe Ive Tolić te smo, radi lakše komunikacije i dijeljenja informacija, sve prikazale pute digitalnog alata Wakelet koji nam je koristio za suradnju i dijeljenje materijala.
Sve opisano možete vidjeti na poveznici
https://wakelet.com/wake/zv5Ap27Yl2P-ITP_pm0lp