Pod hrvatskim kišobranom
POD HRVATSKIM KIŠOBRANOM
Prelijepi ranoproljetni dan, sunce je obgrlilo Zagreb i okolicu. Učenici trećih razreda predvođeni svojim učiteljicama Ružicom, Natašom i Anđelkom, krenuli su na kratko radno i korisno putovanje vlakom.
Od željezničke postaje Vrapče do Zaprešića putovanje vlakom traje malo više od deset minuta.
Željeznička stanica Zaprešić na kojoj smo sišli povijesno je poznata po hrabrom otporu tamošnjih seljaka koji su se suprostavili mađarizaciji. Trinaestogodišnja djevojčica Jelica Jug skinula je mađarsku zastavu na samoj zgradi željezničke postaje.
U CARSTVU KIŠOBRANA
Tek nakon nekoliko minuta pješačenja stigli smo u tvornicu Hrvatski kišobran...
Ljubazni domaćini, vlasnici tvrtke Nataša i Marin Rogić uz izvrsnu i svestranu Jelenu Benjak, direktora prodaje Damira Alpezu i voditeljicu marketinga Mariju Kozlek učinili su sve kako bi se učenici što bolje osjećali i doživjeli proizvodnju kišobrana.
Podijeljeni u tri grupe, učenici su prošli sve faze proizvodnje kišobrana, od pripreme materijala, tiskanja uzoraka, krojenja, šivanja, proizvodnje i montiranja drški, ugradnje mehanizma za sklapanje i rasklapanje kišobrana te pakiranja i skladištenja gotovih proizvoda...
O bajci inspiranoj Hrvatskim kišobranom učenicima je govorio autor Branko Zbukvić, podijelivši svim učenicima slikovnicu "Kišobran, Nono i Kapljica" kao uspomenu na posjet tvornici.
Potaknuti viđenim, djeca su se okušala u kreiranju slika za kišobran kakav bi oni željeli.
Najbolje radove Hrvatski kišobran oslikat će na kišobrane kao dar i uspomenu učiteljicama.
Bio je to jedan ugodan školski dan, jedan prekrasan primjer suradnje roditelja i učiteljica, čiji rezultat je bila primjerena pažnja te uzorno ponašanje učenica i učenika.