- Tribina za roditelje " Guramo li djecu i mlade u ovisnost?" ( 20. 11. 2024. )
- Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje ( 16. 11. 2024. )
- Obrazac poziva za organizaciju višednevne izvanučioničke nastave ( 13. 11. 2024. )
- Odluka o izboru agencije za organizaciju i provedbu dvodnevne terenske nastave 6. i 8. razreda u Sloveniju i Italiju ( 30. 10. 2024. )
- Otvaranje ponuda za dvodnevnu terensku nastavu 6. i 8. razreda u Sloveniju i Italiju ( 29. 10. 2024. )
- Sudoku natjecanje 2024 - pozvani na regionalno natjecanje ( 25. 10. 2024. )
- Tribina „Kad roditelji nemaju autoriteta“ ( 18. 10. 2024. )
- Izložba modela stanica u školskoj knjižnici ( 17. 10. 2024. )
- “Mama, budi zdrava!” ( 11. 10. 2024. )
- Obilježavanje Svjetskoga dana mentalnoga zdravlja ( 11. 10. 2024. )
Tajvan (Taiwan)
Prilikom događanja "Istočno sunce na zapadu grada" odslušali smo predavanje o Tajvanu. Mladi student geologije iskoristio je svoje putovanje na taj otok kako bi nas upoznao sa zanimljivostima vezanima uz Tajvan.
(na slici: glavni grad Taipei)
Tajvan je otok koji pripada Kini, ali ga njegovi stanovnici smatraju zasebnom državom. Glavni grad mu je Taipei, a službeni jezik kineski. Na taj otok su se nekoć davno odjednom naselila dva milijuna stanovnika iz Kine pa upravo zbog toga ima specifičan izgled: zgrade su uglavnom trošne i stare. Izgledaju tako jer nije bilo dovoljno mjesta pa su se gradile brzo i visoko. Najviša zgrada je visoka oko sto katova.
Na Tajvanu postoji tradicija natjecanja u građenju skulptura od pijeska. Riječ je o International Sand Sculpture Art Festivalu. One također trebaju biti visoke, a na kraju natjecanja se ruše. Grade se od izuzetno čvrstog pijeska s tajvanskih plaža.
Prava je šteta što se tamo nitko od domaćih stanovnika ne kupa. Naime, Tajvanci se boje mora iz vjerskih razloga. Vjeruju da je more dom duhova pa iz tog razloga na svojim čamcima crtaju oči jer misle da se duhovi neće pojaviti ako ih netko gleda.
Tajvanci su višebošci i imaju poseban način komuniciranja s bogovima - ušavši u neki od svojih predivno uređenih hramova, uzmu u ruke tzv. "božje usne", pitaju ih što žele pa bace na tlo. Ako su usne okrenute prema gore, odgovor je pozitivan, a ukoliko su okrenute prema dolje, odgovor je negativan.
Tajvan se u novije vrijeme poprilično razvio. Država svojim stanovnicima plaća liječenje, obrazovanje, slobodne aktivnosti. Dosta ulažu u svoje fakultete i svaki je uredan, pun parkova, šetnica... Kad mladi ljudi završe fakultete, ostaju u njihovim uniformama najmanje još jedan mjesec.
Tajvan je poznat i po svojim stijenama različitih oblika, a najpoznatija je "Kraljičina glava".
U Tajvanskom nacionalnom muzeju mogu se vidjeti čudesni izlošci svih kineskih dinastija. Muzej posjeduje oko sedamsto tisuća izložbenih predmeta.
Na Tajvanu se život odvija noću jer je danju prevruće. Zato postoje noćne tržnice u kojima vlada vječna vreva.
I, na kraju, tu je i fotografija vrlo zanimljivog posve obojanog sela koje se, zbog svog šarenila zove Dugino selo. Ne treba ni reći da je jedna od većih turističkih atrakcija Tajvana.
Eh, da mi je malo do Tajvana.
Laura Rogar, 5.a