Uvjeti

Hrvatska se dosada trudila ispuniti sve zahtjeve EU, ali imala je problema što se tiče suradnje s Hagom. Haški sud traži od Hrvatske da izruči generala Antu Gotovinu kako bi mu se sudilo za ratne zločine. Ne možemo reći koliko su optužbe Haškog suda osnovane jer se pokazalo da i oni rade greške, no nije naše da ulazimo u to. Haški sud misli da Hrvatska ne ulaže maksimalne napore da uhvati Gotovinu. Hrvatska će i dalje pokušati maksimalno surađivati u granicama mogućnosti. To je zapravo glavni razlog našeg privremenog zastoja što se tiče suradnje s EU i odgode pregovora, uz Hrvatsku gospodarsku nerazvijenost.

Hrvatska se pokušava što više prilagoditi načinu na koji funkcionira EU i već je dosta prilagodila zakone europskima no to nije niti približno onome kako bi oni izgledali nakon pridruživanja.

Jedna od važnijih stvari je da smo krenuli u izgradnju autoceste Zagreb - Dubrovnik koja će omogućiti bolju prometnu povezanost Hrvatske, ali i srednje i južne Europe. Isto tako ona pomaže razvoju hrvatskog turizma koji ima veliku važnost u procesu pridruživanja jer se pokazalo da zemlje čiji stanovnici često posjećuju Jadran više podržavaju Hrvatsku u ulasku u EU (susjedne zemlje: Italija, Austrija, Mađarska) nego one koje su nam udaljenije.

Zapravo mi niti nemamo mnogo neispunjenih uvjeta, ali treba vremena da se vidi koliko smo daleko spremni ići u suradnji s unijom. Još jedan važan uvjet koji bismo trebali ispuniti, zapravo najvažniji je to da građani RH, izglasaju na referendumu (poput izbora) sa više od 50% glasova priključenje EU-u.

 

 

 

 

Jeste li znali?




Najmnogoljudniji grad Europske unije je Pariz sa otprilike 9 milijuna stanovnika, a najmnogoljudnija država Europske unije je Njemačka sa otprilike 80 milijuna stanovnika. Njemačka također ima najviši stupanj urbaniziranosti (najviše stanovništva je koncentrirano u gradovima).

OŠ grofa Janka Draškovića, Zagreb - Login@Europe 2005