Nedjelja, 01.05.2005.
Po prvi put nakon dvomjesečnih anketa i rijetko viđene medijske mobilizacije pristaša euroustava minuloga tjedna većina Francuza izjašnjava se za usvajanje europskog ustavnog ugovora, samo mjesec dana pred referendum na kojem se odlučuje uvelike o sudbini europske integracije. Prema rezultatima ispitivanja javnoga mnijenja, 52 posto ispitanika izjašnjava se u prilog ustava, dok je samo dva tjedna ranije njih čak 55 posto bilo protiv, dok četvrtina od ukupnog broja birača nema namjere izaći na referendum. Unijela: Antonija Horvat.
Predsjednik hrvatske Vlade i HDZ-a Ivo Sanader rekao je da je otkrivanje osoba umiješanih u krivotvorenje putovnice za odbjegloga generala Antu Gotovinu prvi rezultat akcijskoga plana te da će se vidjeti je li to i korak bliže razrješenju slučaja Gotovina. Uloga Vlade je da vodi izvršnu vlast. To je ustavna kategorija, i mislim da nitko od njih nema ambiciju biti njezin dio, ali imaju ambiciju raditi s nama na velikom projektu pregovora oko Europske unije. Zadaće Vlade ne može preuzeti oporba i ako bilo koga od njih pitate je li trebao ili treba biti u izvršnoj vlasti da provodi akcijski plan, svima ću reći da ne treba jer to nije dio konsenzusa', rekao je premijer Sanader. Unijela: Antonija Horvat.
Subota, 30.04.2005.
Tri nove članice EU-a Latvija, Malta i Cipar ušle su u europski tečajni mehanizam (ERM II), svojevrsnu čekaonicu za uvođenje zajedničke valute euro. Novih 10 zemalja članica EU-a moraju prije uvođenja eura, provesti dvije godine u sustavu ERM II. Estonija, Slovenija i Litva ušle su u ERM II sredinom prošle godine s ciljem da uvedu euro 2007. godine. Poljska, Mađarska, Češka i Slovačka planiraju uvesti euro 2009.-2010.Velika Britanija, Švedska i Danska, koje nisu htjele prihvatiti zajedničku valutu izborile su za tzv. opt-out, mogućnost da ostanu izvan euro-zone, a 10 novih članica, sukladno pristupnom sporazumu, imaju obvezu uvođenja eura, ali tek kad ispune uvjete za to. Unio: Ivan Čakarić.
Hrvatska bi se Europskoj uniji mogla priključiti 2010. godine, dvije ili tri godine nakon Rumunjske i Bugarske i znatno prije Turske, prognozira se u najnovijem broju poznatog londonskog tjednika The Economist. U članku se navodi da će bez obzira na ishod francuskog referenduma, iduća proširenja biti znatno teža. Unio: Ivan Čakarić.
Petak, 29.04.2005.
Jean Asselborn, predsjednik Ministarskog vijeća, izjavio je za Deutsche Welle u četvrtak da je u razgovoru radne skupine s Hrvatskom naglašeno da nema političkog rješavanja slučaja generala Gotovine već da put do EU vodi preko Haaga. Rekao je da je ustanovio kako je u Hrvatskoj od 16. ožujka došlo do pomaka. Plakati se uklanjaju, crkva je pokazala razumijevanje, tajne službe surađuju… Unijela: Jelena Kopčić.
|