Proces pridruživanja

Odnosi Hrvatske sa Europskom unijom počeli su se razvijati međunarodnim priznanjem Hrvatske kao neovisne i suverene države. Ti odnosi pojačali su se zadnjih šest godina, usporedno s njima rastao je i interes Hrvatske za priključenjem EU-u.

Od osamostaljivanja Hrvatske vijeće ministara određivalo je Hrvatskoj trgovinske povlastice. 1997. definiralo je i političke i ekonomske uvjete za razvoj bilateralnih odnosa s Hrvatskom. 1999. Europska je komisija predložila je stvaranje procesa stabilizacije i pridruživanja za pet država jugoistočne Europe - Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Makedonija, SiCG. Cilj toga bio je postizanje stabilnosti, no Hrvatska je pokazala veliku zainteresiranost za samo pridruživanje Uniji.

Nakon procesa stabilizacije i pridruživanja EU je ponudila novu generaciju sporazuma "Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju" (SSP), koju je Hrvatska potpisala nakon pregovora 29. listopada 2001. EU je time dobila  pridruženog člana i potencijalnog kandidata za svoje članstvo. Hrvatska već do tada dobiva i razne programe tehničko-financijske pomoći u iznosu preko 370 mil. eura.

Tada je Hrvatska preuzela obvezu prilagodbe svoga gospodarskog, političkog i pravnog sustava, sustavu Europske unije. Posebno važnu ulogu ovdje ima prilagodba zakonodavstva Hrvatske zakonodavstvu EU-a. Do stupanja na snagu SSP-a, na snazi je bio Privremeni sporazum.

Hrvatska je 21. veljače 2003. podnijela zahtjev za punopravno članstvo u Uniji, nakon čega je Vlada Hrvatske iste godine dobila od Europske komisije "Upitnik". To je bio dokument od preko 4000 pitanja u vezi funkcioniranja države na koji je Vlada Hrvatske odgovorila u roku 3 mjeseca.

Nakon toga, Europska je komisija u suradnji sa Europskim vijećem donijela pozitivno mišljenje (20. travnja 2004.) na odgovore koje je Vlada Hrvatske dala.

Ubrzo zatim Hrvatska dobiva status kandidata za članstvo u EU. Zakazuje joj se početak pregovora na početak ove godine. U pregovorima je Europska komisija bila zadužena pripremiti financijske i tehničke instrumente pomoći i detaljno provjeriti usklađenost hrvatskog zakonodavstva s pravnom stečevinom Europske zajednice. No pregovori su odgođeni zbog mišljenja Europske komisije da nije ispunila sve postavljene uvjete, odnosno da nije surađivala dovoljno s Haškim sudom (slučaj Gotovina).

 

 

 

Jeste li znali?




Turska je jedina zemlja koja je dobila izrazito negativan ''avis'' Europske unije, dok je avis koji je dobila Grčka bio lagano negativan. Treba napomenuti da je Turska već oko dvadeset godina u sličnom statusu kod priljučenja Europskoj uniji. Turska ima više problema pri priključenju EU-u, počevši od nepoštivanja ljudskih prava, do otoka Cipra koji je podijeljen na dva dijela: sjeverni, koji su Turci nasilno zauzeli i južni na koji se povukla većina Grka. Europska unija između ostaloga traži od Turske i mirno rješenje prihvatljivo i Grcima i Turskoj.

OŠ grofa Janka Draškovića, Zagreb - Login@Europe 2005