Login@Europe

Ove stranice napravljene su u sklopu natjecanja Login@Europe koje se održava već po četvrti put u organizaciji Ministarstva europskih integracija i CARN-eta. Natjecanje je podržano  i od strane sponzora: Ericsson Nikola Tesla, Siemensa, Microsofta Hrvatska, Končar- INEM, HT-a, Sensa, Olympusa, Vidija i portala www.odlikasi.hr . Tema ovogodišnjeg natjecanja je ''Upoznajemo EU''. Osnovni smisao  naših stranica (osim natjecanja) je informirati posjetitelja o Europskoj uniji, njezinoj povijesti i strukturi , njenim pozitivnim i negativnim stranama, o aktualnim temama u EU, te tijeku procesa pridruživanja HR Europskoj uniji.  Nadamo se da ćemo sadržajima s ovih stranica pomoći u razumijevanju EU-a i razbijanju mnogih predrasuda i negativnih stavova vezanih za ulazak HR u EU.

Grofovi05





  Subota, 30.04.2005.   

Tri nove članice EU-a Latvija, Malta i Cipar ušle su u europski tečajni mehanizam (ERM II), svojevrsnu čekaonicu za uvođenje zajedničke valute euro. Novih 10 zemalja članica EU-a moraju prije uvođenja eura, provesti dvije godine u sustavu ERM II. Estonija, Slovenija i Litva ušle su u ERM II sredinom prošle godine s ciljem da uvedu euro 2007. godine. Poljska, Mađarska, Češka i Slovačka planiraju uvesti euro 2009.-2010.Velika Britanija, Švedska i Danska, koje nisu htjele prihvatiti zajedničku valutu izborile su za tzv. opt-out, mogućnost da ostanu izvan euro-zone, a 10 novih članica, sukladno pristupnom sporazumu, imaju obvezu uvođenja eura, ali tek kad ispune uvjete za to.   Unio: Ivan Čakarić.



Hrvatska bi se Europskoj uniji mogla priključiti 2010. godine, dvije ili tri godine nakon Rumunjske i Bugarske i znatno prije Turske, prognozira se u najnovijem broju poznatog londonskog tjednika The Economist. U članku se navodi da će bez obzira na ishod francuskog referenduma, iduća proširenja biti znatno teža.    Unio: Ivan Čakarić.

30.04.29.04.28.04.27.04.26.04.25.04.24.04.23.04.»
Jeste li znali?




Najveća institucija Europske unije je Europska komisija, koja zapošljava otprilike 23000 službenika. Nije niti čudno s obzirom na to koliko dokumentacije moraju obraditi, počevši od slaganja "Upitnika", pa do izrade "avisa", koji daje mišljenje o ponekad i više tisuća odgovora koje je dala neka država. Europsko vijeće nadređeno je Europskoj komisiji, no ono broji mnogo manje članova.

OŠ grofa Janka Draškovića, Zagreb - Login@Europe 2005