Dani hrvatskoga jezika (11. 3. – 17. 3.)

Pisanje infinitiva u futuru I.

Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika objavljena je u tjedniku Telegram 17. ožujka 1967. godine. Tekst Deklaracije napisali su Miroslav Brandt, Dalibor Brozović, Radoslav Katičić, Tomislav Ladan, Slavko Mihalić, Slavko Pavešić i Vlatko Pavletić, okupljeni u povjerenstvu Upravnoga odbora Matice hrvatske.

Deklaracijom se nastojao dokinuti jezični unitarizam u jugoslavenskoj federaciji kojim bi srpski jezik, pod srpskohrvatskim imenom, postao jedinstvenim državnim jezikom, propisanim jedinstvenim pravopisom i nazivljem. Umjesto toga predloženo je da se zajamči “jednakost i ravnopravnost četiriju književnih jezika: slovenskoga, hrvatskoga, srpskoga, makedonskoga” te je istaknuto da je “potrebno osigurati dosljednu primjenu hrvatskoga književnog jezika u školama, novinstvu, javnom i političkom životu, na radiju i televiziji kad se god radi o hrvatskom stanovništvu, te da službenici, nastavnici i javni radnici, bez obzira otkuda potjecali, službeno upotrebljavaju književni jezik sredine u kojoj djeluju” .

Na tribini o Deklaraciji u Tovarniku u prosincu 1990. godine iznesena je zamisao da se u spomen na taj dokument od 13. ožujka (nadnevak prihvaćanja Deklaracije u Matici hrvatskoj) do 17. ožujka (nadnevak njezina objavljivanja) održavaju Dani hrvatskoga jezika. Prijedlog su prihvatili Matica hrvatska i Hrvatsko filološko društvo, a 1997. godine, na 30. obljetnicu objavljivanja, Hrvatski je sabor odlučio da se Dani hrvatskoga jezika svake godine održavaju od 11. do 17. ožujka. U tom bi razdoblju u svekolikome javnome životu, u tiskanim i elektroničkim medijima, a navlastito u znanosti, kulturi i školstvu, osobitu pozornost valjalo posvećivati vrijednostima istaknutim u Deklaraciji i pitanjima na koja se ona odnosi. (Tekst preuzet s mrežne stranice Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.)

I naši su se sedmaši bavili jezičnim pitanjima. Učenici 7. a i 7. b razrednoga odjela snimali su jezične savjete. Bez brige, većinu ćete njihovih savjeta s vremenom moći pronaći u Medijskom kutku. Poslušajte prvi u nizu. Učenik Bruno Hrgić (7. a) u svojim Gramatičkim zavrzlamama podsjetit će vas kako se piše infinitv u futuru I.

Skip to content